Jay Tuck

De flesta ledningsgrupper har en AI-strategi som beskriver införandet. De saknar dock en strategi som beskriver konsekvenserna. De system som införs inom försvars-, finans- och hälso- och sjukvårdssektorerna är inte längre verktyg som kan granskas rad för rad, och klyftan mellan vad en ledningsperson kan godkänna och vad den underliggande tekniken faktiskt gör växer för varje månad.

Jay Tuck är en erfaren amerikansk journalist specialiserad på försvars- och underrättelsefrågor som hjälper styrelser och ledande befattningshavare att förstå hur artificiell intelligens fungerar inom de system som de ansvarar för.

Nedladdningsprofil
Kontrollera tillgänglighet
Check availability

Check Jay Tuck's availability for your event

Complete the form below to check Jay Tuck's availability. If you prefer, you can also send an email directly to our head office.

How would Jay Tuck deliver their presentation at your event?
Please provide details of your budget for Jay Tuck's speaking fee, including currency.

Din dedikerade agent på Speakers Associates hanterar din bokning från början till slut.

Vi strävar efter att svara inom 4 arbetstimmar.

Vi tar emot bokningar för 2026

Full Profile

Varför organisationer samarbetar med Jay Tuck

  • Han har rapporterat om AI inifrån de platser där det betyder mest: ukrainska slagfält, amerikanska hangarfartygsdäck, underrättelsetjänster och de handelsgolv som AI i praktiken har tömt på personal. Föreläsningen framstår som fältrapportering, inte teori.
  • Hans bok *Evolution ohne uns* sålde så bra i Tyskland att Bundeswehr köpte in 10 000 exemplar för att dela ut till sina officerare. Det tyska försvarsetablissemanget betraktar hans synsätt som en seriös intern referens, inte som något som bara skrivs för pressens skull.
  • Han har 35 års erfarenhet av undersökande journalistik hos ARD och ett TEDxHamburgSalon-föredrag med över fem miljoner visningar. Publiken kommer redan med förkunskaper om ämnet, vilket höjer nivån i rummet.
  • Han talar flytande om AI-risker på ett språk som går att förstå: vad en generativ modell faktiskt beslutar, var människan inte längre är delaktig i beslutsprocessen, och vad en bank- eller sjukhusstyrelse fortfarande kan kontrollera.

Höjdpunkter i biografin

  • 35 år vid den tyska tv-kanalen ARD, bland annat som exekutiv producent för det flaggskeppsprogrammet ARD-Tagesthemen.
  • Författare till High-Tech Espionage (St. Martin’s Press), utgiven i 14 länder.
  • Författare till *Evolution ohne uns* (Plassen Verlag), en tysk teknikbästsäljare; det tyska försvarsministeriet köpte in 10 000 exemplar till sina väpnade styrkor.
  • Författare till KI und der moderne Krieg (Econ Verlag) om AI på slagfältet i kriget i Ukraina.
  • Krigskorrespondent i Kuwait, Irak och Ukraina; inbäddad ombord på USS Truman.
  • TEDxHamburgSalon-föreläsning ”Artificial Intelligence: It Will Kill Us” med över fem miljoner visningar.
  • Grundare och VD för Airtime Dubai Ltd, som producerar teknikmagasinet *Understanding Tomorrow* för Al-Jazeera Arabic.

Biografi

De system som numera är integrerade i militära, finansiella och kliniska beslut är inte längre fullt begripliga för de personer som bär risken. Koden skriver sin egen nästa version. Mål utses av programvara. Transaktioner genomförs utan att en människa sitter vid spakarna. Frågan för varje seriös styrelse är om styrningsmodellen kring dessa system fortfarande stämmer överens med vad de faktiskt gör.

Tuck rapporterar om denna klyfta inifrån. Hans undersökande bok High-Tech Espionage gavs ut i fjorton länder av St. Martin’s Press. Evolution ohne uns blev en långvarig bästsäljare i Tyskland på Plassen Verlag, och det federala försvarsministeriet köpte in tiotusen exemplar för distribution inom Bundeswehr. KI und der moderne Krieg dokumenterar hur AI används och ifrågasätts på slagfältet i Ukraina.

Reportagen bygger på en lång karriär inom seriös nyhetsrapportering. Han tillbringade 35 år inom den tyska tv-kanalen ARD och avslutade sin karriär som exekutiv producent för flaggskeppsprogrammet ARD-Tagesthemen, med reportageuppdrag under båda Gulfkrigen, i Ukraina och ombord på hangarfartyget USS Truman. Han har skrivit artiklar för Stern, Der Spiegel, Die Welt, Time och Le Point. Hans TEDxHamburgSalon-föreläsning om riskerna med AI har setts över fem miljoner gånger.

Det han erbjuder sin publik är journalistik när den är som bäst: konkreta fall, namngivna system och en tydlig redogörelse för var människans makt över maskinernas beslut redan har överlåtits.

Viktiga föreläsningsämnen

  • Artificiell intelligens och nationell säkerhet
  • AI i modern krigföring
  • Autonoma vapen och frågan om mänsklig inblandning
  • AI på finansmarknaderna och algoritmisk handel
  • AI inom brottsbekämpning och biometrisk kriminalteknik
  • Cybersäkerhet och högteknologisk spionage
  • AI inom hälso- och sjukvård och kliniskt beslutsfattande

Perfekt för

  • Styrelser och revisionskommittéer som genomför stresstester av AI-risker och övervakning
  • Ledande befattningshavare inom försvar, underrättelsetjänst och brottsbekämpning
  • CRO:er, CISO:er och chefer för regelefterlevnad inom reglerade branscher
  • Ledningsgrupper inom finanssektorn och hälso- och sjukvården som tar itu med modellrisker

Resultat för målgruppen

  • Ett praktiskt ordförråd för hur moderna AI-system faktiskt fattar beslut, och var mänsklig granskning i tysthet har fallit bort.
  • Konkreta fallstudier från försvars-, finans- och brottsbekämpningssektorn där tekniken redan har gått förbi befintlig styrning.
  • En tydligare bild av vilka AI-risker som hör hemma på styrelsens dagordning och vilka som hör hemma längre ner i organisationen.
  • En välgrundad bild av de strategiska utmaningarna för västerländska institutioner när fientliga stater använder AI i konflikter och underrättelseverksamhet.

Utvecklingssamtal

AI och krigföring: Hur det förändrar den globala maktbalansen

En fältrapport om hur artificiell intelligens används i pågående konflikter och vad det innebär för västvärldens försvarsberedskap.

Viktiga slutsatser:

  • Hur AI används på slagfältet i Ukraina av båda sidor.
  • Var autonom målsökning redan har gått bortom meningsfull mänsklig granskning.
  • Vad denna förändring innebär för styrelser och regeringar som ansvarar för närliggande civil infrastruktur.
AI och hälsa: Att rädda miljontals liv

En titt på hur maskinintelligens förändrar diagnostik, läkemedelsutveckling och kliniskt beslutsfattande.

Viktiga slutsatser:

  • De kliniska beslut som AI nu fattar i praktiken, inte bara i pilotprojekt.
  • Områden där regelverket och ansvarsramarna ännu inte hunnit ikapp.
  • Vad ledningen på sjukhus och läkemedelsföretag kan göra nu för att upprätthålla en trovärdig tillsyn.
Ansikten, kriminalteknik, efterlysta personer: AI inom brottsbekämpningen

En rapport om hur biometrisk AI förändrar polisarbete och brottsutredningar.

Viktiga slutsatser:

  • Den operativa räckvidden för ansiktsigenkänning och analys av livsmönster som används idag.
  • Var medborgerliga friheter och beviskrav utsätts för direkt press.
  • Vad detta innebär för företagens säkerhets- och riskhanteringsfunktioner.
Vart har alla mäklare tagit vägen? AI tömmer aktiemarknaden

Om hur algoritmisk och AI-driven handel har omformat kapitalmarknaderna.

Viktiga slutsatser:

  • Hur stor andel av handelsvolymen som numera genereras av maskiner.
  • Vad detta innebär för systemrisk, marknadsintegritet och tillsyn.
  • Konsekvenser för institutionella investerare och företagskassörer.
Tillgänglig för
Språk
Klicka på knappen nedan för att kontrollera Jay Tucks avgifter och tillgänglighet för ditt evenemang.
Kontrollera tillgänglighet

Videor

Omdömen

Mycket underhållande, mycket kompetent.
Hamburg@Work
Var beredd på chockerande överraskningar när det gäller mänsklighetens framtidsutsikter i AI-åldern.
High-Tech Pressklubben
Det saknades inte humor. Responsen från våra investerare var mycket, mycket bra.
Aramea Asset Management
Jay Tuck hör till de främsta internationellt erkända huvudtalarna.
Alster Business Club
Det kommer att ta lång tid innan AI kan ersätta en sådan inspirerande talare.
Viactive sjukförsäkring

Böcker

AI och det moderna kriget
Kriget i Ukraina sätter nya standarder för militära konfrontationer. Smarta vapen, intelligenta missilförsvarssystem, bärbar…
Intresserad av att lära dig mer eller planera framåt?
Kontrollera enkelt talarens senaste tillgänglighet eller lägg till den här profilen i din lista över utvalda.
Kontrollera tillgänglighet
Evolution utan oss: Kommer artificiell intelligens att döda oss?
Varje dag anförtror vi intelligenta program allt större ansvar för stadsplanering och energiförsörjning, för att säkra liv…
Högteknologisk spionage
En fransk kontraspion tränger in i de inre kretsarna av en sovjetisk spionring – och hittas död på en öde väg i Alperna; e…